Wołogór – Duch Gór, strażnik spokoju i tajemnic zapomnianego piękna Budnik
W górskich lasach otaczających Wołową Górę, dawną osadę Budniki oraz malowniczy strumień Malina od wieków krąży opowieść o mistycznej postaci o ludzkiej sylwetce i głowie woła. To Wołogór – strażnik porządku i spokoju w tych zapomnianych zakątkach Sudetów.
Spis treści
- Legendy o Wołogórze
- Rytuały i tradycje mieszkańców Budnik
- Tradycja pożegnania i powitania słońca
- Więcej informacji
Legendy o Wołogórze
Ta enigmatyczna postać, opisywana czasem jako duch gór, od pokoleń intryguje nie tylko mieszkańców okolicznych wiosek, ale także turystów poszukujących magii i tajemnic. Wołogór, symbolizujący nieugiętą siłę i wytrwałość, czerpie swe imię od samej Wołowej Góry, która majestatycznie góruje nad okolicą.
Według przekazywanych opowieści, jedyną osobą, która rzekomo ujrzała Wołogóra, był Gustaw – sędziwy mieszkaniec Kowar. Czy to był sen, wizja czy rzeczywistość? Tego nikt nie wie, lecz opowieści te przetrwały próbę czasu, inspirując kolejne pokolenia. W październiku 2024 roku w Budnikach postawiono drewnianą rzeźbę Wołogóra, aby upamiętnić tę lokalną legendę.
Wołogór miał ukazywać się mieszkańcom Budnik podczas mglistych poranków i gwałtownych burz, gdy natura przypominała o swojej potędze. Według legendy, jego jasne oczy lśniły jak księżyc, a płaszcz utkany z liści i mchu wtapiał się w otaczający krajobraz. Pojawienie się Wołogóra było zarówno ostrzeżeniem, jak i błogosławieństwem – zwiastowało urodzajne zbiory, ale przypominało też o szacunku wobec natury.
Rytuały i tradycje mieszkańców Budnik
Legenda głosi, że wiosną, gdy pierwsze promienie słońca docierały do doliny, Wołogór odwiedzał Budniki. Mieszkańcy składali mu wtedy symboliczne ofiary z kwiatów, wierząc, że zapewni to ochronę i dobrobyt na kolejne miesiące.
Budniki same w sobie są miejscem wyjątkowym – przez 113 dni w roku, od listopada do lutego, osada pozostaje w cieniu gór. Brak promieni słonecznych dodaje jej mistycznego charakteru i sprawia, że opowieści o Wołogórze wydają się jeszcze bardziej realne.
Tradycja pożegnania i powitania słońca
Co roku mieszkańcy i turyści zbierają się na „Pożegnanie Słońca”, symboliczne wydarzenie odbywające się pod koniec listopada, gdy Budniki wchodzą w „okres ciemności”. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce 23 listopada 2024 roku, a jego organizatorzy już zapraszają na „Powitanie Słońca” planowane na marzec 2025 roku.
Więcej informacji
Zachęcam również do zapoznania się z materiałami na stronie www.budniki.pl (zdjęcie wykorzystane w artykule, pochodzi właśnie z strony internetowej www.budniki.pl )
Jaką wędrówkę zaplanować, aby odwiedzić dawną osadę Budniki oraz zapoznać się z miejscem strzeżonym przez Wołogóra?
Ciekawym pomysłem może być wędrówka z Kowar, w kierunku Skalnego Stołu, więcej przeczytasz tutaj: Skalny Stół z Kowar