Drewniane kościoły wokół Puszczy Zielonka
Niezwykły szlak kościołów drewnianych w niemal samym centrum województwa Wielkopolskiego, to doskonały pomysł na jednodniową wycieczkę dla całej rodziny.
Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka powstał z inicjatywy Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”, i został otwarty w 2008 roku.
Spis treści
Wstęp
Szlak obejmuje 12 drewnianych kościołów i liczy około 100 kilometrów. Dzieląc szlak na kilka dni – to doskonały pomysł na pieszą wędrówkę z noclegami, a komu niestraszne 100 kilometrów – można wybrać się również rowerem, gdyż kościoły oddalone są od siebie co kilkanaście kilometrów, a drogi między nimi nie są zbyt mocno uczęszczane.
Przy każdym z kościołów znajdziecie tablicę informacyjną dzięki której poznacie jego historią
Najłatwiejsza i zarazem najszybsza opcja to oczywiście samochód – i tym razem, wybrałem taką opcję przemieszczania się.
Długa Goślina
Pierwszym kościołem na mojej liście do odwiedzenia był kościół w Długiej Goślinie. Obecny kościół wybudowano, po czym konsekrowano w latach 1623 – 1625, jednakże pierwsze wzmianki o parafii w Długiej Goślinie sięgają roku 1325. W ołtarzu głównym znajduje się XIX-wieczny obraz przedstawiający św. Marię Magdalenę, która po Zmartwychwstaniu została pustelnicą pokutując za grzechy młodości.
Skoki
Skoki – miejscowość wydaje się być nieco większa niż pierwsza, a sam budynek kościoła najbardziej wizualnie odbiega swoją budową, od wszystkich jakie odwiedziłem wokół Puszczy Zielonka. Kościół pw. Św. Mikołaja Biskupa powstał w roku 1737. Odwiedzając kościół, warto zwrócić uwagę na najstarsze zabytki kościoła, są to: czasza starej chrzcielnicy i przyozdobiona barokowymi ornamentami płyta nagrobna Zofii Latalskiej.
Raczkowo
Z Skoków do Raczkowa, nawigacja poprowadziła mnie kompletnymi polami i lasami… jeżeli podróżujecie samochodem i macie nisko zawieszone podwozie, być może warto rozejrzeć się z drogą asfaltową. Jednakże którędy byście nie mieli tu trafić to zdecydowanie polecam odwiedzić kościół w Raczkowie – a gdybym miał odwiedzić jedyny kościół z całego szlaku – to były właśnie ten. Kościół w Raczkowie urzekł mnie najbardziej.
Jabłkowo
To kolejna mała miejscowość z niewielkim drewnianym kościołem, zaledwie kilka minut od poprzedniej miejscowości. Aktualny budynek kościoła został wybudowany w 1754 roku.
Łagiewniki Kościelne
To jeden z kościołów do które miałem okazję wejść do środka. Aktualny kościół powstał w 1741 roku dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. Śliwińskiego i został zbudowany z drewna modrzewiowego. Nad głównym wejściem znajduje się zabytkowy krucyfiks z przełomu XVI i XVII wieku. W otoczeniu kościoła znajduje się drewniana dzwonnica z 1749 roku.
Węglewo
Węglewo odwiedziłem już w drodze powrotnej. To jeden z mniejszych kościołów i podobnie jak w wsi Raczkowo – jeden z tych, który szczególnie mi się upodobał. Kościół wybudowany został w 1818 roku i jest jednym z nielicznych już dzisiaj przykładów drewnianego budownictwa sakralnego o konstrukcji sumikowo – łątkowej w województwie Wielkopolskim. Wyposażenie w większości pochodzi z czasu, gdy wybudowano kościół.
Kiszkowo
Aktualny budynek kościoła został wybudowany w 1733 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza Wypijewskiego. Od południa, do budynku kościoła przylega murowana kaplica grobowa z 1695 roku. Wyposażenie kościoła w większości pochodzi z czasów baroku.
W pigułce
- Szlak liczy około 100 kilometrów
- Szlak można pokonać pieszo / rowerem / samochodem
- Wcześniej warto zrobić dokładne rozeznanie w godzinach otwarcia kościołów