Skansen Ochla
W zasadzie to Muzeum etnograficzne w Zielona Góra – Ochla.
Jak się okazało na miejscu, do tego muzeum wybraliśmy się już po raz drugi. Wiedzieliśmy, że już byliśmy w „jakimś muzeum” w tej okolicy, ale nie wiedzieliśmy gdzie dokładnie. Wcześniej byliśmy tutaj w okresie letnim, gdy na terenie Muzeum odbywała się impreza plenerowa, w związku z czym było bardzo dużo turystów.
Tym razem na całym terenie spotkaliśmy tylko 4 innych turystów, zapewne było to efektem miesiąca, w którym się tutaj pojawiliśmy (styczeń) i zgodnie stwierdziliśmy iż muzeum o wiele lepiej zwiedzać gdy na jego terenie jest mniejsza ilość turystów, dlatego zdecydowanie polecam okres / godziny nieco mniej turystyczne.
Niestety już na wstępie okazało się, że nie ma dostępnych „audio-przewodników”, a przyczyną ich braku byli sami turyści… którzy poniszczyli czujniki, które uruchamiały odpowiednie nagranie. Na szczęście przy większości obiektów znajdują się QR kody z zakodowanymi szczegółowymi informacjami.
Wejście na teren wiąże się z zakupem biletu: 8,00 zł (normalny). Przy wejściu na teren znajduje się również mały lokal gastronomiczny.
Nawigacja Google poprowadziła nas całkiem dookoła, także najpierw przejechaliśmy przez teren całego Muzeum, aby później pokonać tę trasę pieszo. Mimo wszystko sam wjazd do muzeum jest dość dobrze oznakowany.
Ciekawostką może być fakt, iż dwie chaty na terenie Muzeum są zamieszkałe i w normalny sposób użytkowane.
O muzeum
z strony www.muzeumochla.pl
Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli powstało w 1982 roku, ale jego historia sięga lat 60. XX w. W roku 1960 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze utworzono dział etnograficzny i rozpoczęto zbieranie materialnych zabytków kultury ludowej. W 1972 roku Urząd Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zainicjował utworzenie parku budownictwa ludowego. W roku 1973 przeniesiono tam pierwszy obiekt. Był to najstarszy datowany budynek mieszkalny w muzeum – pochodząca z 1675 roku chałupa chłopska z Potrzebowa. W 1976 roku połączono Zielonogórski Park Etnograficzny w Ochli z działem etnograficznym muzeum w Zielonej Górze, natomiast rok później park, jako oddział muzeum, został udostępniony do zwiedzania. Oprócz chałupy z Potrzebowa można było już zobaczyć wielobudynkową zagrodę przeniesioną z Krobielewa w Zachodniej Wielkopolsce. Od tamtego czasu Muzeum znacznie się rozrosło. Dziś to prawie 80 zabytkowych obiektów i ponad dziesięć tysięcy artefaktów prezentowanych na wystawach stałych oraz zgromadzonych w magazynach.
Nasze muzeum jest specjalistyczną placówką o profilu etnograficznym. Etnografia jest dziedziną nauki, która opisuje kulturę ludową, ale również grupy i zjawiska społeczne, także te współczesne. Muzeum to instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad zabytkami, w naszym wypadku związanymi z kulturą ludową. Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli jest samorządową instytucją kultury Województwa Lubuskiego. Muzeum funkcjonuje w oparciu o następujące działy: Dział Budownictwa, Dział Kultury Materialnej, Dział Strojów i Tkanin, Dział Sztuki, Dział Oświatowy, Dział Administracyjny oraz Dział Księgowy.
Muzeum zajmuje 13 ha, usytuowane jest w niezwykle urokliwym miejscu u stóp polodowcowych wzniesień nad leśnym źródliskiem. Zabytki architektury ludowej wkomponowano w zastany krajobraz i układ przestrzenny, nawiązując do kształtu wsi. Na terenie muzeum znajduje się dydaktyczna ścieżka przyrodnicza. Ścieżka prezentuje bogactwo fauny i flory, współzależność środowiska przyrodniczego i kulturowego.